Steroīdu blakusefekti

Pirmkārt es vēlētos teikt, ka no anabolisko androgeno steroīdu lietošanas neviens nav nomiris! NEVIENS! Atlēti atkarīgi no narkotikām, insulīna lietotāji, atkarīgie no pretsāpju medikamentiem utml.
Jā, tādus atlētus mēs redzam, ka viņi krīt. Ko dara mediji? Sekcija uzrāda, ka atlēta organismā ir atrastas steroīdu paliekas, un ar to pilnībā pietiek, lai sāktos bļaustīšanās par - steroīdi to ,steroīdi šito, steroīdi nogalina sportistus utml. Gandrīz vienmēr, ja ne vienmēr, pie vainas ir citi apstākļi, tas ir - narkotikas! Citi medikamenti (pretsāpju)! Insulīns utml.
Ibumetīns, tailenols, aspirīns, tam klāt piemet kādu alkoholu un vēl party-drug - ilgais dzīvotājs nebūsi. BET, ja tavās asinīs atradīs steroidus, visi pārējie nosauktie liksies nebūtiski, jo steroīdi ir tas lielais bubulis par ko visiem patīk sprēgāt.

Tātad blakusefekti.
Nolēmu ievietot rakstu, par visiem blakusefektiem ar kuriem būtu jārēķinās, lietojot anaboliskos androgēnos steroīdus. Lai samazinātu to pamuļķīšu skaitu, kuri sev sačakarē organismu un tad saka, ka viņam neviens nepateica. Blakusefektiem ir tendence augt līdz ar devas paaugstināšanu.

1. Pirmais un neizbēgamais blakusefekts - dabīgo hormonu izstrādes apturēšana.

Gandrīz pilnīgi visos gadijumos lieojot hormonus, organisms saņem signālus - pārtraukt ražot savējo, jo ir pietiekami. Organisms vēlas saglabāt līdzsvaru starp hormoniem organismā, šo procesu sauc arī par homeostāzi.
Lai saglabātu homeostāzi, organisms cenšas izvairīties no situācijas, kad kāds hormons ir par daudz vai par maz. Anabolisko steroīdu gadijumā smadzenes signalizē olām "piebremzēt" ar testosterona ražošanu vai arī apturēt to pavisam. Pat ja izvēlētais AAS nav testosterons, smadzenes vienalga signalizēs pārtraukt darbību. Dažādi anaboliskie steroīdi pārtrauc testosterona ražošanu dažādās pakāpēs, cits vairāk, cits mazāk. Lielākā daļa atlētu, kuri lieto AAS, pieņem šo faktu un rēķinās, ka tā ir cena, kas jāmaksā, lai gūtu labumu no anaboliskajiem steroidiem. Lai novērstu vai vismaz cīnītos ar šo nevēlamo blakusefektu, tiek lietoti dažādi medikamenti. HCG (Cilvēka horiona gonadotropīns), anti-estrogeni, selektīvie estrogenu receptoru modulatori - tie tiek izmantoti uz kursa vai pēc ,vai gan gan. Parasti, anaboliķu lietotājiem dabīgo hormonu līdzsvars atgriežas normas robežās gada laikā. (runa iet par nopietniem lietotājiem, kuriem kursi ilgst pusgadu un vairāk)

2. Aknu traumas

Aknu problēmas laikam ir visvairāk un vistrakāk aprunātā tēma, izdzirdot vārdu - STEROĪDI! Tēma tiek tik ļoti cilāta un pārcilāta starp zāles žurkām un atlētiem, ka dažreiz liekas, ka tas ir vienīgais par ko satraucas lietotāji. Laigan patiesībā, manuprāt, tā ir viena no mazākajām problēmām. Slodze aknām rodas no orālajiem AAS. Visos pētijumos un asinsanalīzēs tiek testēti aknu enzīmi ALAT ASAT, nevis patiesā aknu trauma. Palielināti ALAT ASAT līmeņi nenozīmē aknu traumu! Tie nozīmē pastiprinātu aknu darbību, bet tas nenozīmē, ka aknas tiek traumētas, tās vienkārši strādā ar lielāku slodzi. Aknas ir organisma filtrs, tās pastiprināti darbojas, kad jebkas tiek laists cauri organismam.
Palūkosimies uz kādu pētijumu ar žurkām (kā jau lielākā daļa tādu pētījumu tiek veikti uz dzīvniekiem): 1999. gadā 8 nedēļu pētijums, kurā skatījās kādi ir efekti ēdot 8 nedēļas orālos AAS. Pētāmie anaboliķi bija Halotests (Fluoxymesterone), Metāns vai Stanozols, devā 2mg/kg, piecas reizes nedēļā, 8 nedēļu garumā. Tas 200mg dienā ,priekš 100kg atlēta! ĻOTI liela deva. Pētijuma beigās katrai žurkai velaizvien aknu rādītāji bija normas robežās.

(Avots:*Med Sci Sports Exerc. 1999 Feb;31(2):243-50, Rat liver lysosomal and mitochondrial activities are modified by anabolic-androgenic steroids. Molano F, Saborido A, Delgado J, Moran M, Megias A. )

Citā pētijumā 16 kultūristi, kuri lietoja steroīdus, tika salīdzināti ar 12 kultūristiem, kuri nelietoja steroīdus. Tad tie kurltūristi, kuri lietoja steroīdus, pārtrauca tos uz 3 mēnešiem. Pēc šiem 3 mēnešiem viņu aknu rādītāji bija tādi paši kā kultūristiem - nelietotājiem.

(Avots :*Int J Sports Med 1996 Aug;17(6):429-33, Body composition, cardiovascular risk factors and liver function in long-term androgenic-anabolic steroids using bodybuilders three months after drug withdrawal. Hartgens F, Kuipers H, Wijnen JA, Keizer HA.)

3. Steroīdu efekts uz holesterīnu ( lipīdu profils)

Steroīdi var samazināt HDL un paaugstināt LDL. HDL ir pasargā mūsu artērijas, izvadot no asinsvadiem neizmantoto holesterīnu, bet LDL dara tieši pretējo. Daži steroīdi ir īpaši spēcīgi uz lipīdu rādītāju sabojāšanu, daži ir samērā viegli. Bet jebkurā gadijumā, rādītāji ātri atgriežas normā ,kad steroīdu lietošana ir pārtraukta.

4. Ginekomastija

Ginekomastijas attīstība ir ļoti iespējama steroīdu lietotājiem. Tas ir dēļ pārlieku lielā estrogēna daudzuma organismā, kas veidojas procesā, ko sauc par aromatāzi. Aromatāze ir porcess, kurā daži anaboliskie steroīdi caur aromatāzes enzīmu tiek pārvērsti estrogenā. Šis liekais estrogens atrod estrogena receptorus krūtīs un sūta tiem signālus - attīstīt piena dziedzerus. Tādā veidā vīrietim var sākt attistīties sieviešu krūtis. Parasti, kad problēma jau ir ielaista, vienīgais veids kā tikt no tā vaļā ir operācija. Operācija nav sarežģīta, tīri kosmētiska. Pirmie simptomi ginekomastijas attīstībā ir niezoši, pufīgi, jutīgi krūšu gali, kam seko arī sāpīgi krūšu gali un iespējams pat var sataustīt sāpīgus veidojumus (bumbuļus) zem krūtsgala, tie ir krūts dziedzeri, kas ir piepampuši un, ja laicīgi nereaģē, tie sāk attīstīties un nobriest. Ar so problēmu saskaras ļoti daudzi un ar to cīnās uz kursa esot, neapstādinot kursu.
Ar šo problēmu parasti lieliski tiek galā anti estrogēns Tamoxifen, vai aromatāzes inhibitors Arimidex. Īpaši sliktos gadijumos, kobinācija no abiem.
Pie gienkomastijas pievienošu arī laktācijas problēmu. Tā arī ir ļoti iespējama lietojot preperātus kā deka vai trens. Laktācija ir, kad no krūšu galiem var izspiest caurspīdīgu vai baltas nokrsas šķirdrumu, jeb pienu. Jā - vīrietis arī var ražot pienu pie attiecīgu hormonu daudzuma. Laktācijas problēma veidojas no pārlieku liela prolaktīna līmeņa. Ar šo problēmu cīnās izmantojot Bromokriptīnu vai Dostinex.

5. Pumpas, Akne

AAS var izraisīt ādas problēma saistītas ar Akni.Zemādas tauku dziedzeri ir ļoti jūtīgi pret dihidrotestosteronu (DHT) ,un viņu pastirpināta aktivitāte var novest pie taukainas ādas, kas kombinācijā ,ar baktērijām, veco ādu un poru aizsprostošanos izraisa iekaisumu un lielus augoņiem līzīgus izsitumus. Daži cilvēki ir īpaši jūtīgi uz šo problēmu. Noteikti jāizslēdz no saraksta visi DHT steroīdi, jātīra āda īpaši regulāri un iespējams jāizmanto kāds anti-androgēns krēms.

6. Roid Rage, jeb Steroīdu agresija

Paaugstināta agresija steroīdu lietotājos bieži vien ir Placebo efekts. Jo nereti, lietotāji ir padzirdējuši par Roid Rage un viņu spilgtās iztēles dēļ, tas tiešām kļūst par realitāti. Pārsvarā tie, kas ir agresīvi no dabas, kļūst vel agresīvāki ar steroīdiem. Bet vai tas ir attaisnojums piekaut cilvēkus un bļaut un aurot? Diez vai. Jebko var kontrolēt. Un steroūdu agresiju var pārvērst pozitīvā enerģijā, ko izlikt treniņos. :) Uz megadozas testosterona (2000mg nedēļā) un lielas devas trena (1400mg nedēļā), es ļoti labi jūtu, ko nozīmē ass raksturs. Anti sociāla uzvedība, agresija, nepamatotas dusmas utt, tas viss ir iespējams un reāls.
Ļoti svarīgi ir kontrolēt pārējos hormonus - estrogenu un prolaktīnu. Jo ja tie divi vel ir augstu, tad tu jūties it kā juktu prātā.
No malas tas izskatās apmēram, kā 120kg tēvainis ,kurš uzvedas kā aizkaitināta grūtniece, ja netiek kontrolēts estrtogens un prolaktins.

7. Steroīdi un plikpaurība

Steroīdi var pastiprināt matu izkrišanu. Bet tas lielā mērā ir ģenētiski. Ja tavi senči ir plikpauraini, tad visticamāk tev ir nosliece uz to. Steroīdi neizraisa to kā blakusefektu tiešā vārdu nozīmē. Steroīdi vienkārši pātrina procesu, kas notiktu tāpat, tikai nedaudz vēlāk. Galvenie ienaidnieki ir DHT atvasinājumi. Bet tas ir tāds kosmētisks faktors, un nekādas sekas uz veselību protams neatstāj.

8. Kardiovaskulārās problēmas

Steroīdie tiek saistīti ar sirds-asinsvadu problēmām. Tas ir galvenokārt deļ sliktās ietekmes uz lipīdu profilu. Tie tiek saistīti arī deļ tā, ka kultūristiem un powerlifteriem ir palielinātas sirdis, bet jaunākie pētijumi rāda, ka palielinātas sirdis ir VISIEM kuri nodarbojas ar svarcelšanu nopietnā līmenī, un tam nav tieša sakara ar steroīdu lieotšanu vai nelietošanu. 9. Virilizācija ( Vīriešu iezīmes parādās sievietē)

Kad sievietes lieto anabolsikos androgenos steroidus, pastāv virilizācijas risks. Virilizācija sevī iekļauj balss lūzumu, aismakušu balsi, apspalvojuma rašanos, klitora palielināšanos, plikpaurību, akni, sejas apspalvojumu. Protams vienīgais un īstais veids kā cīnīties ar problēmu - pārtraukt lietot visu ko lieto!

10. Prostatas palielināšanās

Tas ir iespējamais blakusefekts. Steroīdi var izraisīt prostatas palielināšanos. Steroīdu izraisīts prostatas vēzis ir nepierādīts. Lielākajā daļā gadijumu prostatas palielinājums pāriet, kad steroīdu lietošana ir izbeigta.
Pirmo reizi prostata aug pubertātes vecumā, ko izraisa androgēnu pieplūdums (olas sāk ražot testosteronu), pēc tam daudz vēlākā vecumā tiek piedzīvota otrā augšana, laigan agrāk uzskatija ,ka DHT ir tiešais iemesls, bet visticamāk tas ir estrogens kombinēts ar DHT vai Testosteronu. Ja rodas šāda veida problēmas, tiek lietots Finasteride vai Dutesteride.

11. Augsts asinsspiediens.

Lielākoties ar visiem steroīdiem ir šī problēma. It īpaši tiem, kas aiztur ūdeni un ir uz masas diētām, kad tiek ēsts super daudz un tiek atmests kardio. Tas viss kopā izraisa paaugstinātu asinsspiedienu. Ja asinspiediens turās ap 140/90 tad ir OK.

12. Nieru problēmas

Daži anaboliķi var noslogot nieres. Ņemot vērā, ka nieres ir iesaistītass filtēšanas procesā, tad jebkurā gadijumā tām ir papildus slodze. Daži steroīdu lietotāji ziņo par ļoti tumšu urīnu kursa laikā. Tas nozīmē, ka nieres strādā smagi. Itsevišķi lietojot orālos steroīdus. Nereti lietojot Trenbolonu urīns paliek ievērojami tumšāks, bet lietotāji nekad nav ziņojuši par nieru problēmām uz trena, vai dēļ trena. Šī nokrāsa visticamāk veidojas dēļ trena atlikumiem, kas tiek izvadīti no organisma. Tas pat ir novērojams, gadijumos, ja trens ir rūsas krāsā vai zelta krāsā. Rūsas krāsas trens urīnu pataisa daudz tumšāku nekā zelta krāsas. Tas vien liecina, ka nevis slodze, bet gan tīri ķīmiskā krāsa veido šo nokrāsu. Dzeriet vienmēr daudz ūdeni un nebūs problēmu ar nierēm.

13. Pastiprināts apspalvojums

Ļoti iespējams un eksistējošš blakusefekts. Itsevišķi lietojot spēcīgus androgēnus, ķermeņa apspalvojums kļūst biezāks, un parādās jaunās vietās. Pa lielam tas ir ģenētsisks jautājums, kur un cik daudz augs. Daži cilveki, kas nekad nav pieskārušies AAS izskatās pēc šimpanzes.

14. Ūdens aizture (piepūšanās efekts)

Ūdens aizturi izraisa steroīdi ar augstu aromatāzes rādītāju. Tas galvenokārt ir deļ paaugstināta estrogēna līmeņa. Un vēl jo vairāk to pastiprina slikta diēta. Ar to parasti var tikt galā lietojot kādu anti estrogēnu vai aromatāzes inhibitoru. Slikākajos gadijumos diurētiķi. Un NĒ, tas, ka centīsies dzert maz ūdeni, neko nemainīs, tikai vēl sliktāku visu padarīs!!!

15. Sterilitāte.

Sterilitāte ir īslaicīga, un atgriežama. Steroīdi samazina hormona FSH līmeni tik zemu, ka normālas spermas ražošana nav iespējama. Pārtraucot steroīdu kursu, laika gaitā FSH un sperma atgriežas normas robežās. Laigan ir ļoti daudzi, kuri ir radijuši bērnus diezgan smagu kursu laikā. FSH un spermas kvalitātes atgriezšanu pēc kursa paātrina Tamoxifens, Klomids, HCG (jeb pēckursa terapija).

16. Seksuālā disfunkcija, impotence.

Jā,ļoti iespējama blakusparāība. Tiesa gan nav hroniska. Seksuālas dabas traucējumi parādās ,kad kāds no hormoniem nav pareizā attiecība ar citiem.

Piemēram pie pilnīgas vai daļējas impotences var novest sekojošas lietas:

  • Testosterona trūkums . Tiek lietots pārāk maz testosterons uz kursa (par pārāk maz es uzskatu jebko zem 150-200mg nedēļā.
  • Pārāk daudz estrogēna. Pārāk daudz estrogēna rodas uz kursiem kuros tiek daudz un/vai lielās devas izmantoti preperāti kuri viegli konvertējas estrogēnā.
  • Pārāk maz estrogēna. Jā arī estrogenam ir svarīga loma seksuālajās dziņās. Tapēc arī tā pārāk zemie līmeņi var nokaut jūsu gultas priekus. Nereti par iemeslu tam ir tas ka lietotājs ir pārāk apsēsts ar bailēm no estrogena (tiek fanātiski izmantoti aromatāzes ingibitori (AI),anti estrogeni(ANTI-E) utt) , vai arī kurss sastāv no preperātiem ,kuri nepārvēršas estrogenā vai dara to ļoti vāji.
  • Pārāk daudz prolaktīna. Viens no glavenajiem iemesliem kapēc uz dekas kursiem visbiežāk rodas erekcijas problēmas. Deka tā pat kā trenbolons ir progestīni un stimulē prolaktīna līmeņa celšanos. Rezultātā nonākam pie tā ,ka negribas seksu, vai arī ,ja gribas ,tad tā pasīvi un daikts īsti negrib klausīt (stāvēt).
  • Augsts asinsspiediens. Augsts asinsspiediens var novest pie erekcijas traucējumiem.
  • Pārējos gadijumos parasti pie vainas ir psiholoģiskas problēmas.

Risinājumi:

Ja kurss ir bez testosterona , tad ļoti iespējams ,ka erekcijas traucējumi rodas no testosterona neesamības. Viegla deva testosreona (200mg nedēļā) ,varētu atgriezt sex-drive atpakaļ. Ja ne, tad vel nedaudz T (testosterona) devu palielināt.

Gadijumos ,kad estrogēns ir par daudz, palīdzēs aromatāzes inhibitors ,piemēram -Arimidex. Vēlams sākt ar 0,5mg dienā ,vai arī ļoti labi var palīdzēt Masterona propionāts ap 300-400mg nedēļā vai vairāk.,līdz vērojami uzlabojumi. (parasti neprasa vairāk par nedēļu ,lai justu ,ka viss sāk atgriezties normā). Estrogens parastos kursos nesasniedz tik augstu līmeni. Tur tiešām devām jābūt piemēram ap 1500-2000mg testosterona, vai 100+ mg metāna dienā un nedēļām ilgi. Izņemot gadijumus ,kad lietotājs ir īpaši jūtīgs uz estrtgoenu un uz aromatāzes procesu.

Ja estrogēns ir pārāk maz - pārtrauc lietot anti-e, AI utt.,ja tādus lieto. Vai arī pieslēdz kursam klāt kādu no preperātiem kuriem ir spēja pārvērsties estrogenā (metāns, testosterons (vislabākais variants) )

Prolaktīna gadijumā, vienīgie varianti ir pārtraukt lietot to kas izsauc paaugstinātu prolaktīnu (deka vai trens), vai arī sākt lietot Bromokriptīnu vai Dostinex.

Augsta asinsspiediena gadijumā vispirms jāapzinās ,kas to izraisa. Izvēlētā farma ? Dzīvesstils? Pārtika? Treniņš? Biezas asinis? ,attiecīgi problēmai arī jārod risinājums.

Psiholoģiskas dabas problēmas saistītas ar attiecībām ,stresu dzīvē utml. Jāizvērtē arī tas , ja pārējie nav iemesls. Varbūt jāmaina draudzene? Varbūt jārisina attiecību problēmas ? Varbūt darbs jāmaina? Jābeidz nervozēt? Varbūt ..varbūt...varbūt.